DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Varnsdorfský 1.oddíl

Myslím že stojí za zmínku, že náš vedoucí Balů, je jeden z největších sběratelů foglarovi pozůstalosti! Proto se s dalšími informacemi obracejte na něj. ;-)

JAROSLAV FOGLAR

(6.července 1907 v Praze– 23.ledna1999 Praha) byl významný český spisovatel literatury pro mládež, autor příběhů chlapeckého klubu Rychlých Šípů. Pod přezdívkou „Jestřáb“ vedl po celý život skautské oddíly.

V roce 1934 je Foglarovi vydána v nakladatelství Melantrich první kniha - Přístav volá (původní název „Modrý život Jiřího Dražana“). Foglar v té době stále působí jako úředník.

V roce 1935 Foglar přesvědčí nakladatelství Melantrich o koncepci nového časopisu pro mládež a tak v červnu téhož roku, vychází nulté číslo časopisu Mladý Hlasatel s odpovědným redaktorem Dr. Mencákem. Brzy přichází změna v názvu na Mladý hlasatel a Foglar pracuje jako externí redaktor. Období Foglarova redaktorského působení v Melantrichu, přichází v roce 1938, kdy zde začíná působit, jako pracovník propagačního oddělení.

8.května 1937vychází výzva k zakládání čtenářských klubů Ml. hlasatele a v létě téhož roku vychází první vydání knihy Hoši od Bobří řeky s ilustracemi Zdeňka Buriana.

Od listopadu 1938 se ve vedení redakce objevuje Jaroslav Foglar spolu s Karlem Burešem a od 17. prosince vychází na pokračování, dnes již legendární seriál - Hoši od Bobří řeky, kreslený JUDr Janem Fischerem.

Roku 1941 je Mladý hlasatel zastaven nacisty. Po zastavení Hlasatele Foglar krátce působí jako externí spolupracovník protektorátního časopisu Správný kluk vydávaného Kuratoriem pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. Na jeho stránkách vychází Foglarův komiks Svorní gambusíni.Těsně po válce rediguje časopis Junák, brzy však odsud odchází pro názorové neshody do časopisu Vpřed. První „foglarovské“ číslo časopisu Vpřed (č. 18) vychází 9. dubna 1946 s legendární kresbou Rychlých šípů na titulní straně (autor Bohumil Konečný- Bimba). Tento časopis ukončil svoji činnost v roce 1948.Po revoluci roku 1989 má Foglar plně otevřenu cestu ke čtenářské veřejnosti. V nakladatelství Olympia vydává stínadelskou trilogii Dobrodružství v temných uličkách (Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří, Tajemství Velkého Vonta).

18. listopadu 1992 je spisovatel přepaden dvěma učni, kteří ho chtějí okrást o peníze. Ubrání se a zavolá o pomoc.Od jara1995 je Foglar dlouhodobě hospitalizován, ale podle možností dál vyjíždí na besedy se čtenáři. K devadesátinám Jaroslava Foglara a nedožitým devadesátinám dr. Jana Fischera pořádá Muzeum hl. m. Prahy rozsáhlou výstavu s názvem Po stopách Rychlých šípů.Vychází jubilejní 15. vydání knihy Hoši od Bobří řeky s pamětním listem.

V roce 1998 se v televizi Nova objevuje v reportáži Stanislava Motla při setkání s dr. Karlem Burešem po neuvěřitelných padesáti letech. V listopadu téhož roku, vychází v nakladatelství Olympia 1. kompletní knižní vydání Rychlých šípů se všemi dosud vydanými příběhy.

23.ledna 1999 Foglar zemřel v pražské Thomayerově nemocnici ve věku 91 let.

Jaroslav Foglar je již po smrti, ale díky jeho knihám bude žít věčně.

Památník Jaroslava Foglara u Ledče nad Sázavou - bronzová plastika na žulovém bloku